Z uwagi na to, że skoki spadochronowe należą do sportów ekstremalnych ich wykonywanie podlega wielu zasadom bezpieczeństwa, których regulacją zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego. Z uwagi na to, można śmiało powiedzieć, że jazda samochodem jest bardziej niebezpieczna niż skok ze spadochronem.
Po pierwsze skok w tandemie realizowany jest przez doświadczonego skoczka spadochronowego – tandem pilota. Polskie prawo wymaga aby skoczek ubiegający się o uprawnienia tandem pilota miał na swoim koncie minimum 1000 wykonanych skoków.
Kolejnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo jest sprzęt spadochronowy używany do wykonywania skoków tandemowych. Zestaw taki zawiera komplet dwóch spadochronów: głównego i zapasowego. Oba spadochrony układane są przez specjalnie wyszkolony personel. W skład zestawu tandemowego wchodzi również tzw. automat. Jest to bardzo ważny element wyposażenia odpowiedzialny za automatycznie otwarcie spadochronu w przypadku gdy nie zrobi tego tandem pilot. Przez cały czas urządzenie to kontroluje wysokość i prędkość spadania aby zagwarantować otwarcie spadochronu po osiągnięciu minimalnego pułapu.
Kolejnym elementem świadczącym o nadzwyczajnym bezpieczeństwu towarzyszącym skokom w tandemie są wymagania stawiane pasażerom. Oprócz, krótkiego przeszkolenia przed skokiem pasażerowie nie muszą odbywać kursu spadochronowego. Nie podlegają oni również specjalnym badaniom lekarskim. Obowiązkowe są one tylko dla tandem pilota.