Home >> Tandemy – Pytania (FAQ)

Tandemy – Pytania (FAQ)

Czy skok w tandemie jest bezpieczny?

Z uwagi na to, że skoki spadochronowe należą do sportów ekstremalnych ich wykonywanie podlega wielu zasadom bezpieczeństwa, których regulacją zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego. Z uwagi na to, można śmiało powiedzieć, że jazda samochodem jest bardziej niebezpieczna niż skok ze spadochronem.

Po pierwsze skok w tandemie realizowany jest przez doświadczonego skoczka spadochronowego – tandem pilota. Polskie prawo wymaga aby skoczek ubiegający się o uprawnienia tandem pilota miał na swoim koncie minimum 1000 wykonanych skoków.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo jest sprzęt spadochronowy używany do wykonywania skoków tandemowych. Zestaw taki zawiera komplet dwóch spadochronów: głównego i zapasowego. Oba spadochrony układane są przez specjalnie wyszkolony personel. W skład zestawu tandemowego wchodzi również tzw. automat. Jest to bardzo ważny element wyposażenia odpowiedzialny za automatycznie otwarcie spadochronu w przypadku gdy nie zrobi tego tandem pilot. Przez cały czas urządzenie to kontroluje wysokość i prędkość spadania aby zagwarantować otwarcie spadochronu po osiągnięciu minimalnego pułapu.

Kolejnym elementem świadczącym o nadzwyczajnym bezpieczeństwu towarzyszącym skokom w tandemie są wymagania stawiane pasażerom. Oprócz, krótkiego przeszkolenia przed skokiem pasażerowie nie muszą odbywać kursu spadochronowego. Nie podlegają oni również specjalnym badaniom lekarskim. Obowiązkowe są one tylko dla tandem pilota.

Jakie są wymagania stawiane pasażerom tandemu?

W trosce o zapewnienie maksimum bezpieczeństwa wymagamy aby pasażer tandemu ważył nie więcej niż 100 kg oraz miał ukończone 7 lat. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Skok spadochronowy może być niebezpieczny dla osób z ciężkimi schorzeniami kręgosłupa, epilepsją, niewydolnością oddechowo-krążeniową, cukrzycą, nie leczonym nadciśnieniem lub obarczonych chorobami psychicznymi. Z uwagi na to choroby te wykluczają wykonanie skoku ze spadochronem.

Jak zapisać się na skok ze spadochronem?

Najprościej jest do nas zadzwonić pod numer +48 517 811 900. Pomożemy Państwu dobrać odpowiedni rodzaj skoku (pakiet) oraz wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Inną opcją jest skorzystanie z rezerwacji on-line:

Rezerwacja skoku w tandemie
Rezerwuj

Kiedy koordynator skontaktuje się ze mną w sprawie skoku?

Najczęściej nasz koordynator kontaktuje się z pasażerami w środę poprzedzającą weekend, na który zaplanowany jest skok. Czasami jest to czwartek rano. Wynika to z tego, że dopiero w środku tygodnia dysponujemy w miarę realnymi prognozami pogody na weekend.

Co zabrać ze sobą na lotnisko?

Najważniejszą rzeczą, którą należy ze sobą zabrać na lotnisko jest dobry humor i samopoczucie.

Dodatkowo prosimy o zabranie wygodnych, najlepiej sportowych butów, które nie zsuną nam się z nogi podczas skoku. Na miejscu dobierzemy dla  Państwa odpowiedni kombinezon. W chłodniejsze dni warto jest zabrać dodatkową bluzę, która zmieści się pod kombinezonem.

A co z pogodą?

Skoki spadochronowe są jednym ze sportów lotniczych i tak jak wszystkie sporty lotnicze są dość wymagające jeżeli chodzi o warunki pogodowe. Skoków spadochronowych nie wykonuje się podczas opadów, silnych wiatrów czy zbliżania się burz. Właśnie z uwagi na zmienne warunki pogodowe, które mimo używanych przez nas specjalistycznych prognoz mogą nam spłatać figla prosimy o zarezerwowanie sobie 1-2 godzin ekstra. W przypadku niesprzyjającej aury analizując prognozę podejmujemy decyzję o przeczekaniu lub odłożeniu skoku na inny termin.

W jaki sposób i kiedy otrzymam mój film ze skoku?

Filmy ze skoków montowane są już od poniedziałku. Nasi klienci otrzymują filmy stopniowo, w miarę realizacji, od poniedziałku do piątku najpóźniej. Filmy dystrybuowane są mailowo za pośrednictwem zewnętrznego serwera magazynowego. Na maila otrzymujecie Państwo link, pod którym znajdziecie do ściągnięcia 2 pliki. Jednym z nich jest zmontowany plik a w drugim spakowane zdjęcia.